چهارشنبه , ۱ آذر ۱۳۹۶
خانه » زاویه ای دیگر » علم ائمه علیهم السلام

علم ائمه علیهم السلام

حرف آخر

imame-zaman

دوستان دقت داشته باشید که در پست های قبلی تنها فقط قسمتی کوچک از روایات درباره ی علم ریاضی امیرالمومنین علیه السلام رو ذکر کردم. دوستانی که مایلند بیشتر با این روایات و علم حضرت آشنا شوند می توانند به کتاب قضاوت های امام علی (ع) مراجعه کنند.

اگر خواسته باشیم گریزی بر علوم دانشمندان یا بزرگان علمی مطرح شده یا شناخته شده از تمام ادیان یا مدعیان را بررسی کنیم بعد از مدتی که بدون تعصب تحقیقات و بررسی های انجام شده را ملاحضه کنیم می بینیم که قدرت علمی بزرگان دینی، به نام اسلام باالاخص مذهب تشیع زبانزد علمای خاص و عام شده چه بسا اعترافات دانشمندان متفاوت را در مورد علوم باقی مانده از اهل بیت عترت و طهارت  پیغمبر تا امام عسکری و همچنین یاوری های امام عصر در مباحث علمی به دانشمندان مسلمان را مشاهده می کنیم و سپس می بالیم بر این ارشدیت علمی که هر چند با علمی از دانشمندان دیگر قابل مقایسه نیست.

چه بسا که سقراط حکیم هر بیشتر فهمید و فهمید و فهمید تا به جایی رسید که شعار «من می دانم که نمی دانم» را سر داد و عالم علوم الهی حضرت علی امیرالمومنین شعار «سلونی قبل ان تفقدونی» را سر داد.

البته باید این نکته را متذکر شویم که شیعه علوم این خاندان را اکتسابی نمی داند و تماما لطفی از الطاف الهی به این بزرگواران می داند. که اثبات دلیل این لطف خاص به این افراد خاص نیز در سلسله مباحث نبوت و امامت بررسی می شود و پاسخ داده می شود.

پس چه بسا چه در تاریخ معاصر و چه در تاریخ باستان اعترافات مکرر بر علوم این مردان خدا باشد و ما قدر این گوهرهای گران بهای علوم الهی و گنجینه پر برکت علمی را ندانیم…

و دلیل بر اثبات علوم آنها علومی است که آن ها آشکار کردند و قدرت فهم مردم، این علم ها را تجزیه نمی کرد و امروز بسیاری از پیام های علمی آن ها برای خلق خدا قابل فهم است.

خدایا

شکر و سپاس گذار توئیم که از متمسکین ولایت حضرت علی بن ابی طالبیم و خواستاریم که آن آخرین باقیمانده ی این صندوق لطف و کرم خود حضرت بقیه الله الاعظم ارواح العالمین لتراب مقدم الفداه را بر چشمان خلق بشناسان و امر فرجش الساعه امضا بفرما تا حجتی باشد بر خلق جهان تثبیت حقانیت علوم پدرانش

آمین یا رب العالمین

البته این موضوع بحثی طولانی می باشد که تنها در چند جمله کوتاه خلاصه کردم.

روایاتی از علم ریاضی امیرالمومنین علیه السلام که قبلا ذکر کردم


از ما حمایت کنید!