دوشنبه , ۲۹ آبان ۱۳۹۶
خانه » زاویه ای دیگر » امام على (ع) صداى عدالت انسانى – جرج جرداق

امام على (ع) صداى عدالت انسانى – جرج جرداق

jorj-jordagh

« جرج جرداق » نویسنده مسیحی و از پژوهشگران بنام لبنان با نگارش کتاب وزین« الامام علی صوت العداله الانسانیه » عضق و علاقه خود را به شخصیت این امام و زندگی و اندیشه او ابراز کرده است.

وی در کتاب پنج جلدی که « هادی خسروشاهی » آن را با عنوان « امام علی (ع) صدای عدالت انسانی » به فارسی ترجمه و چاپ کرده، عاشقانه به تفکر انسانی و دوران زمامداری نخستین امام شیعیان پرداخته است.

علی و حقوق بشر، علی و انقلاب فرانسه، علی و سقراط، علی و عصر او، علی و ملیت عرب پنج جلد کتاب « صوت العداله الانسانیه » است که جرج جرداق مسیحی بهترین سال های جوانی اش را صرف تحقیق و نگارش آن کرده است.

جرداق که اکنون پیرمرد ۷۹ ساله و ساکن بیروت است هر روز به ساختمان ۱۴ طبقه رادیو « صدای لبنان » در منطقه اشرفیه در شرق این شهر می رود و ۱۵ دقیقه مطالب و نکات آموزنده را برای شهروندان لبنانی می گوید.

 این نویسنده مسیحی که دوبار به عراق و دوبار به ایران سفر کرده است می گوید: « ایرانیان را بسیار دوست دارم و نه من که بیشتر لبنانی ها بویژه ساکنان جنوب، ایران را دوست دارند».

جرداق که متولد سال ۱۹۲۶ در شهر مرجعیون در جنوب لبنان است اضافه می کند، ابتدا برادرم « فواد جرداق » از شاعران معروف عرب، کتاب نهج البلاغه را به من داد و به مطالعه ی عمیق آن تشویقم کرد.

به تعبیر وی « نهج البلاغه  را که خواندم عاشق ادبیات، حالات، شخصیت و اندیشه امام علی (ع) شدم و پس از آن به تحقیق و مطالعه هر کتابی از نویسندگان اهل سنت و شیعه پرداختم که درباره ایشان نوشته بودند ».

این پژوهشگر مسیحی می گوید: با مطالعه این کتاب ها مجذوب انسانیت امام علی (ع) و توجه و اعتنای او به حقوق انسان شدم و تصمیم گرفتم کتاب صوت العداله الانسانیه را بنویسم.

جرج جرداق که در دانشگاه های بیروت ادبیات عرب و فلسفه تحصیل و تدریس کرده است خاطر نشان می کند که اول، مسیحیان کتاب یاد شده را چاپ کردند و « میخاییل نعیمه » از نویسندگان معروف مسیحی در بررسی و نقد کتاب « صوت العداله الانسانیه » امام علی (ع) را بزرگترین مرد عرب پس از پیامبر خوانده است.

این نویسنده مسیحی که پدرش سنگ تراش و خطاط بوده، می گوید: وی روزی سنگی را بر سر در خانه مان در مرجعیون آویخت که بر روی آن این عبارت عمیق و دقیق نوشته بود، لافتی الاعلی لا سیف الاذوالفقار.امام علی (ع) سیزدهم رجب ۲۳ سال قبل از هجرت پیامبر (ص)، در چنین روزی در خانه خدا در مکه متولد شد و سال ۴۰ هجری در همین مکان به شهادت رسید.

jorj-jordagh2

از کتاب جرج جرداق بیشتر بدانیم:

جرج جرداق

امام على (ع)

صداى عدالت انسانى

ترجمه و توضیحات:

سیدهادى خسروشاهى

 

همه مى دانیم که درباره شخصیت امام على(ع) و اندیشه هاى والاى انسانى آن حضرت، صدها کتاب و هزارها مقاله، به زبانهاى مختلف و در سراسر جهان، تألیف و چاپ و منتشر شده است… اما تنها بسنده کردن به نقل «فضائل و  مناقب»، بدون ارائه راه و روشى که باعث پیدایش این همه فضائل اخلاقى انسانى برتر، در همه زمینه هاى زندگى بشرى شده است، نمى تواند پاسخگوى نیاز و پرسشهاى انسان تشنه عصر ما باشد که همواره به دنبال روشى نو و راهى جدید براى رهائى از بن بست ها و مشکلات زندگى مادى دنیاى کنونى است… .

علامه وارسته لبنانى، شیخ محمد جواد مغنیه، شارح معروف « نهج البلاغه » و مفسر بزرگ « قرآن » که بخشى از سنین پایانى عمر خود را در حوزه علمیه قم سپرى کرد، روزى در ضمن یک گفتگوى شنیدنى با اینجانب، درباره کتاب «الامام على… » گفت:

علماى بزرگ شیعه و سنّى تألیفات و آثار بسیارى درباره امام على (ع) دارند » و حتى یکى از این بزرگان، کتابى در ۳۲ جلد درباره آن حضرت تألیف کرده و یا شخصیتى مانند علامه حلى، کتاب « الفین » را با نقل هزار دلیل عقلى و هزار دلیل

نقلى درباره اولویت على(ع) بر امامت و خلافت، تألیف نموده است که در اختیار همگان قرار دارد، اما جرج جرداق نه از آن کتاب ۳۲ جلدى و نه از دو هزار دلیل عقلى و نقلى شیخ حلى در کتاب خود استفاده نکرده است، بلکه او با عشق و علاقه ویژه خود، کوشیده است که على(ع) را آنطور که هست بشناساند و اندیشه هاى او را در اختیار نسل جوان معاصر عرب و مسلمان قرار دهد.

علامه مغنیه افزود: من در جائى نوشته ام که « جرج جرداق » قبل از آنکه یک « مؤلف » باشد، یک « کاشف » است… او على را « از نو شناخته »  و از نو « کشف» کرده است… ما نمى توانیم منکر شویم که: او از گفته ها و اندیشه هاى على(ع) مفاهیم نوینى را کشف و بیان مى کند که هرگز بر فکر ما و پیشینیان ما، خطور نکرده است… البته این مفاهیم عالى و والاى انسانى را ما امروزه در کلمات امام على(ع) به خوبى و روشنى مى بینیم، ولى پس از آنکه « جرداق » آنها را « کشف » و تبیین نمود… درست مانند نیروها و حقیقت هاى موجود در جهان طبیعت که انسان آنها را نمى شناسد، مگر آنکه یکى « کشف » کند و سپس همگان، آن ها را « باور » مى نمایند و از آن بهره مند مى شوند»؟

خود « جرج جرداق » در سفر چهارسال پیش خود به ایران، در دیدار مفصلى که با وى داشتم به اینجانب گفت: «من خود را کوچکتر از آن مى دانم که بتوانم اندیشه هاى على و مفاهیم ارزنده موجود در خطبه ها و گفته هاى وى را توضیح دهم و یا تبیین کنم، بلکه معتقدم که خود این کلمات و گفته ها این مفاهیم را بوضوح و روشنى، بیان مى کند، اما متأسفانه درگذشته، به جاى توجه به این مفاهیم و عمل به آنها در راستاى هدایت و رهائى « انسان »، به پوسته ها و ظواهر پرداخته اند!»

جرداق افزود: «گر دنیاى غرب، شخصیتى مثل على داشت، امروز در سراسر دنیا با برگزارى همایش ها و تأسیس آکادمى ها و پژوهشکده ها، به ارزیابى اندیشه هاى او مى پرداخت و براى بشریت راه نو، نشان مى داد و همه مراکز علمى  اجتماعى خود را با مجسمه هاى وى زینت مى بخشید، اما مردم عرب و مسلمان، با داشتن این گوهر گرانبهاى ناشناخته در میان خود  و از هزاروچهارصد سال پیش تاکنون،  متأسفانه نتوانسته اند نه او را بشناسند و نه از اندیشه هاى او در پیشبرد اهداف خود، بهره مند شوند. على یک انسان مافوق بشرى است و هر چه درباره او بنویسیم و بگوئیم، باز کم گفته ایم و کم نوشته ایم… و کتاب من درواقع قطره اى است از دریا و ژرفاى دریا را چه کسى مى تواند بشکافد و به عمق و حقیقت آن برسد؟… ما فقط قطره اى از آن مى چشیم و یا جرعه اى از آب شیرین چشمه هاى آن مى نوشیم… همین و بس»!

دانلود کتاب جرج جرداق

Imam-Ali_Jorj-Jordaq

۲ نظر

  1. چرا جرج جرداق با شناخت کامل که از علی دارد مسلمان نشده چون دانشمند است نه روشنفکر


از ما حمایت کنید!