دوشنبه , ۲۹ آبان ۱۳۹۶
خانه » زاویه ای دیگر » مراسم عزاداری گرگان

مراسم عزاداری گرگان

daste-choobi_Gorgan

پامنبری در گرگان
در شب دهم محرم مراسم خاصی تحت عنوان “پامنبری” در محلات قدیمی گرگان برگزار می‌شود. در این مراسم در منازل قدیمی منبرهای خاصی برپا است و هر فردی که نذری دارد، در این منازل شمع روشن می‌کند.برخی افراد که نذرهای بیشتری دارند، چهل شمع نذر می‌کنند که از اولین منبر تا منبر چهلم با هیچکس حرفی نمی‌زنند. زیرا عدد چهل جنبه تقدس دارد، از میهمان با برنج و شربت نیز پذیرایی می‌شود و افرادی که چهل شمع نذر کرده‌اند، لب به غذا نمی‌زنند.
این آیین ها در محله های خیلی قدیمی مثل دربنو ، سرپیر ، گرگان جدید و شیرکش برگزار می شود که در خانه های خیلی قدیمی که اصولا بیشتر صاحبان آن در شهر ساکن نیستند یا اینکه به کشورهای دیگر سفر کردند ولی توی این چنین شبی می ایند و مراسم را برگزار میکنند.
منبری در حیاط این خانه هاست که دور منبر را شمع میکارند و بعد هم مردم به حرمت امام زمان (ع) که منبر را از ان او میدانند ان را می بوسند و گره هایی به نیت باز شدن مشکلات بر منبر میزنند، وروی سینی منبر شمع روشن می کنند.

دسته چوبی گرگان
اسدالله معطوفی در کتاب ضرب المثلها، کنایات و باورهای مردم گرگان درباره دسته چوبی می نویسد: شبیه زنجیرزنی بود با این تفاوت که افراد هر یک چوبی به دست می گرفتند و همزمان با نوحه خوانی چوبها را تکان میدادند و گاهی چوب به چوب میکردند. بر سر هر چوب فلز یا قپه ای گرز مانند یا فلز برنجی شش پر (شش گوش) نصب میشد. افراد دسته چوبی غالبا در میدانگاهی محلات به عزاداری میپرداختند. تعدادی از آنها مشعل گیر بودند. آنها مشعلهایی را به دست می گرفتند تا فضای مراسم عزاداری را روشن نگه دارند.

daste-choobi_Gorgan

طوق بندان
مراسم سنتی طوق بندان روز ششم ماه محرم در محلات قدیم گرگان به نام های سبزه مشهد، دباغان، سرچشمه و سرپیر برگزارمی‌شود.
اسداالله معطوفی در کتاب ضرب المثلها و کنایات و باورهای مردم گرگان می نویسد: طوق یا علم که مشخصه دسته هر محل محسوب میشد عبارت بود از مجموعه تعدادی قپه ها و اشیا فلزی و پارچه های اهدایی که بر روی اسکلت چوبی و گاه فلزی نصب میشد و سپس در زمان حرکت دسته هر محله بر دوش جوانان قدرتمند به حرکت در می آمد. در زمان طوق بندان یا علم بستن، طوق هایی که در طول سال در تکایا و گاهی مسجد محل نگهداری می شد شستشو داده و آن را مرتب می نمودند. در این زمان کسانی که نذر یا حاجت داشتند پارچه های مختلف را به طوق می‌بستند.

عاشورا درگرگان
مردم  با برگزاری هیات های عزاداری،‌ زنجیر زنی و سینه زنی ارادت خود را به امام حسین(ع) و یارانش نشان می دهند و همان گونه که گفته شد اوج آن در شب و روز عاشورا است. که مردم و جوانان اهل این دیار و هر هیئت با دسته های زنجیر زنی به سمت امامزاده عبدالله و میدان عباسعلی حرکت می کنند.

گردآوری و محقق خانم عرب عامری

۲ نظر

  1. too in ashoora age yeki az in alam ha bioftan khob hame ja atish migire :-/

    • سلام، این یک رسم قدیمیه و سالیان ساله که پا بر جاست. و خدارو شکر تا حالا هم مشکلی پیش نیومده. بعدشم چرا همه جا آتیش بگیره :-/


از ما حمایت کنید!