چهارشنبه , ۱ آذر ۱۳۹۶
خانه » زاویه ای دیگر » علم ریاضی امام علی ع در داستان تقسیم نان

علم ریاضی امام علی ع در داستان تقسیم نان

Imam-Ali

علم ریاضی امام علی علیه السلام

دو نفر مرد، یکی سه قرص نان و دیگری پنج قرص نان در سفره ای گذاشتند و شروع به خوردن آن نمودند. در این حال شخص سومی آمد و چون گرسنه بود با اجازه آن دو نفر در خوردن هشت قرص نان شرکت نمود.
بعد از خوردن، مرد سوم که نان آن دو نفر خورده بود، برای این که تحمیلی به صاحبان نان نشود هشت درهم پول به آن دو نفر داد و رفت. مردی که پنج نان داشت، پنج درهم برداشت و سه درهم آن را نیز به مرد دیگر داد. ولی آن مرد ناراحت شد و مدعی شد که باید آن هشت درهم نصف شود. اختلافشان شدت گرفت. نزد حضرت امام علی امام علیه السلام رفتند.
امام علی (ع) فرمود: با هم سازش کنید، برای چیز بی اهمیت لجاجت ننمایید.
اما آن دو مرد گفتند که باید حق آشکار شود.

حضرت امام علی (ع) فرمودند: از این هشت درهم، هفت درهم برای صاحب پنج قرص نان و یک درهم برای صاحب سه قرص نان، همه تعجب کردند!!!

حضرت امام علی (ع) فرمودند: سه نفر هشت قرص نان خورده اند، یکی از آن ها برای بهای ثلث آن هشت قرص نان هشت درهم داده است. با محاسبه ی سهم دو نفر دیگر، بهای تمام نان ها بیست و چهار درهم می شود. و در نتیجه بهای هر قرص نان سه درهم می شود. آن که پنج قرص نان داشته، بهای نان او پانزده درهم می شود که به اندازه ی هشت درهم خودش خورده و هفت درهم طلب کار است. آن که سه قرص نان داشته بهای نان او، نه درهم می شود که به اندازه ی هشت درهم خودش خورده و یک درهم نیز طلب کار است.

۴ نظر

 1. سلام

  فروم بزرگ کامپیوترها در رابطه با نرم افزار ، سخت افزار ، گالری تصاویر ، ابزارهای موبایل ، مقالات آموزشی ، گرافیک و بحثهای آزاد نویسنده می پذیرد

  این جانب مدیر سایت کامپیوترها از شما دعوت به همکاری می فرماید.

  با ثبت نام در سایت مطالب مربوط به وبلاگ خود و یا هر مطلبی که مد نظر شما است را به اشتراک جمع گذاشته و با ما همکاری کنید.

  با قرار دادن ۲۰ مطلب در سایت می توانید به تبلیغ کردن رایگان در سایت

  بپردازید

  منتظر شما هستیم …..

  http://www.p30s.mygig.ir

 2. با سلام
  جهت اطلاع به عزیزان…
  دومین جشنواره وبلاگ نویسی شهر، شهروند، شهروندی
  دومین جشنواره شعر طنز شهر، شهروند، شهرداری
  نخستین جشنواره داستان کوتاه و کوتاه کوتاه شهر، شهروند، شهروندی

 3. دوست عزیز
  با تشکر از حضور پر مهرت با افتخار شما را در لیست خود قرار دادم
  شادزی مهر افزون

 4. http://www.electronica.ir
  سلام من مدیر سایت برق الکترونیک ایرانیان الکترونیکا هستم و خواهان تبادل لینک هستم که خودتان می توانید لینک خود را ثبت کنید
  شمیمی


از ما حمایت کنید!